Kaynaklar

The Practice of Emotionally Focused Couple Therapy: Creating Connection (Basic Principles Into Practice Series) – 2004
Susan M. Johnson

Bu kitap, duygu odaklı çift terapisi ile ilgilenen terapistlere bir kılavuz niteliğinde yazılmıştır. Duygu odaklı çift terapisi ile ilgili son araştırma bilgilerini de içermektedir.

Becoming an Emotionally Focused Couple Therapist: The Workbook – 2005
Susan M. Johnson, Brent Bradley, James L. Furrow, Alison Lee, Gail Palmer, Doug Tilley, Scott Woolley

Bu alıştırma kitabı, duygu odaklı çift terapisi ile ilgilenen terapistlerin modeli uygulamada kendilerini geliştirmeleri için egzersizler, alıştırmalar ve örnekler sunar.

Emotionally Focused Couple Therapy with Trauma Survivors – 2005
Susan M. Johnson

Özellikle bireysel ve ilişkisel travma geçmişi olan çiftlerle duygu odaklı çift terapisi müdahalelerini uygulamak isteyen terapistler için yazılmıştır. Bağlanma teorisini, travma literatürü ve duygu odaklı çift terapisi müdahaleleri ile birleştiren uygulamalar önerir.

Attachment Processes in Couple and Family Therapy – 2005
Susan M. Johnson & Valerie E. Whiffen

Bağlanma teorisinin çift ve aile terapisi modellerinde, ilişkisel ve bireysel problemlerde kullanımını anlatır. Bağlanma teorisi alanının uzmanları ve önde gelen araştırmacıları tarafından yazılmış, duygu odaklı çift terapisinin yaratıcısı Susan M. Johnson tarafından düzenlenmiştir.

The Emotionally Focused Casebook (Volume 2) – 2011
James L. Furrow, Susan M. Johnson, Brent A. Bradley

Bu vaka kitabı Duygu Odaklı Çift Terapisi alanında çalışan, bu modeli öğrenen ve öğreten ruh sağlığı çalışanları, öğrenciler, eğitmenler ve süpervizörler için yazılmıştır. DOÇT’nin uygulanışı adım adım vakalarla anlatılmaktadır.

Hold me Tight: Seven Conversations for a Lifetime of Love – 2008
Susan M. Johnson

Bu kitap sadece terapistlerin değil, herkesin ilişkilerinde güvenli bir bağ kurmak için yapılması gerekenleri açıklayan, kavga sırasında yaşadığımız iç diyaloglarımıza ışık tutan bir kaynaktır. Hem egzersizler hem de tavsiyeler sunmaktadır.

Love Sense: The Revolutionary New Science of Romantic Relationships – 2013
Susan M. Johnson

Yine sadece terapistlere değil herkese yönelik bir kitap. Susan Johnson bu kitabında aşkı bağlanma üzerinden anlatıyor. İlişkilerin üç aşamasından, duyguların zekasından ve aşkın mantığından bahseden bu kitap, aşka bakış açınızı değiştirebilir.

Attachment Theory In Practice – 2019
Susan M. Johnson

Susan Johnson’ın son kitabı! Uzmanlara yönelik, yetişkinlik dönemindeki bağlanma üzerine son yapılmış araştırmalara dayanarak yazılmış bu kitap, duygu odaklı çift terapisinin sadece çiftlerle değil, bireyler ve ailelerle nasıl uygulanacağını, vaka örnekleriyle detaylı bir şekilde açıklamaktadır. Bu modeli sadece çiftlerle değil, bireyler ve ailelerle de uygulamak istiyorum diyenler için birebir!