Kaynaklar

Risking, Reaching and Responding
Toplam Süre: 3 saat 7 dakika

Duygu Odaklı Çift Terapisi’nin ikinci aşamasını canlı seanslarla gösteren bu DVD’de iki ayrı vaka göreceksiniz. Bu vakalarda geri çekilen eşin ilişkiye dahil edilmesi, peşe düşen eşin yumuşatılması gibi ilişkide değişimi sağlayan önemli müdahaleleri görebilirsiniz.

Attachment Cradle to Grave
Toplam Süre: 8 saat 46 dakika

Altı CD’den oluşan bu sette Susan Johnson ve Dan Hughes bağlanmayı ve bağlanmanın Duygu Odaklı Çift Terapisi ve İkili Gelişimsel Psikoterapi modellerindeki yerini anlatıyorlar. Bu terapi modellerinde bağlanma teorisinin nasıl kullanıldığına dair detaylı fikir sahibi olabilirsiniz.

Shaping Secure Connection: Stages 1 & 2 of Emotionally Focused Couple Therapy
Toplam Süre: 3 saat 18 dakika

Duygu Odaklı Çift Terapisi modelinin ilk ve ikinci aşamalarını iki farklı vaka örneği ve canlı seanslarla gösterildiği bu DVD’nin ana teması peşe düşen tarafı yumuşatmak.

On Target Couple Interventions in the Age of Attachment
Toplam Süre: 5 saat 54 dakika

Özellikle çiftlere yönelik duygu odaklı terapi müdahalelerinin bulunduğu bu DVD setinde duyguları ve duygu sinyallerini regüle etmek ve dönüştürmek için kullanılabilecek müdahaleler yapılandırılmış şekilde anlatılmaktadır. Bu DVD’yi izleyerek çiftlere karşılıklı duygusal ve bağlanma ihtiyaçlarını besleme yöntemlerini nasıl öğretebileceğinizi öğrenebilirsiniz!

Training DVD #1: Healing broken bonds
Toplam Süre: 1 saat 40 dakika

Türkçe altyazılı versiyonu bulunan bu DVD bir çiftin geri çekilme ve suçlama dolu yıkıcı bir döngüden nasıl çıkıp daha güvenli ve duygusal bir bağ kurdukları duygu odaklı terapi sürecini gösteriyor. Negatif döngüyü çıkarma, suçlaya tarafı yumuşatma, geri çekilen tarafı dahil etme gibi anahtar müdahaleleri bulabileceğiniz bu video gerçek bir çiftin terapi sürecini anlatmaktadır. Gizliliği korumak adına çiftin bu sürecini aktörler canlandırmaktadır.

Training DVD #4: Interventions in EFT
Toplam Süre: 2 saat 24 dakika

Duygu Odaklı Çift Terapisi’nin ilk aşamasında ve ikinci aşamasının başında kullanılan müdahaleleri 3 farklı canlı seans örneğinden görebileceğiniz bu kaynağı “The Practice of EFT (2004)” kitabıyla ve “Becoming an Emotionally Focused Couples Therapist (2005)” alıştırma kitabıyla birlikte kullanmanızı tavsiye ediyoruz.

Training DVD # 5: Re-engaging Withdrawers
Toplam Süre: 2 saat 57 dakika

Bu video serisi Dr. Sue Johnson’ın 2008 ve 2009 yıllarındaki DOÇT eğitimlerinde yaptığı canlı seansların tamamını içermektedir. İlk CD’de 8. Seansları olan John ve Julia çiftini, ikinci CD’de 11. Seansları olan Juli ve Lee çiftini izleyebilirsiniz. İki çiftin sürecinde de ikinci aşamanın başı, olumlu bağlanma anları yaratılmaya çalışılıyor ve ilk görev geri çekilen tarafın dahil edilmesine odaklanmak.

Working Successfully with Same Sex Couples
Toplam Süre: 4 saat

Bağlanma çerçevesinden bakan DOÇT yönteminin hemcins çiftlerle çalışırken de neredeyse aynı müdahaleleri kullandığını bu DVD’de bulunan Dr. Sue Johnson’ın yürüttüğü iki canlı seans örneğiyle görebilirsiniz.

Emotionally Focused Therapy with Same-Sex Couples ~ Institutional Version

Çiftlerle, özellikle hemcins çiftlerle çalışma yöntemlerinizi geliştirmek istiyorsanız bu video tam size göre. Dr. Sue Johnson önderliğinde canlı seans örneklerini görebileceğiniz bu sette DOÇT müdahalelerinin homoseksüel çiftlerle çalışırken nasıl kullanıldığını görebilirsiniz.

In EFT
Toplam Süre: 1 saat 30 dakika

Dr. T. Leanne Campbell ve Dr. David R. Fairweather tarafından hazırlanmış bu DVD’de birincil duygulara ulaşmayı, yumuşatma ve dahil etme süreçlerini ve çiftlerin kayıplardan sonra duygusal bağ kurma süreçlerini 3 farklı çift üzerinden görebilirsiniz.

Caught in The Struggle: Emotional Dysregulation In The EFT Therapist

Bu DVD diğerlerinden farklı olarak çiftlere değil çiftlerle çalışan DOÇT terapistlerine odaklanıyor. Bu DVD terapistin çiftlerle çalışırken ki mücadelesini ve çiftin verdiği duygusal tepkileri regüle etme çabalarını ele alıyor.

Emotionally Focused Therapy in Action ~ Individual Version
Toplam Süre: 4 saat 30 dakika

Dr. Sue Johnson, Dr. Victor Yalom ile işbirliği yaptığı bu DVD’de canlı bir seanstan önce DOÇT, müdaheleleri ve anahtar noktaları konuşuyor. Daha sonra tek bir seansta bu çiftin çatışmasını bağlanma üzerinden kavramsallaştırıyor, negativ döngüleri hakkında fikir sahibi oluyor ve öfkelerinin altında yatan bazı kırılgan duyguları su yüzüne çıkarıyor. Seanstan önce, seans arasında ve sonrasında Dr. Johnson’ın ve Dr. Victor Yalom’un çiftle ilgili yorumları bu sürece dair fikir sahibi olabilmemiz için yardımcı oluyor.