Sıkça Sorulan Sorular

Duygu odaklı çift terapisinin diğer tekniklerden farkı nedir,
nasıl bir uygulamadır?

Duygu odaklı çift terapisi, diğer çift terapilerinden farklı olarak, direnci kırmak ve ilişkiyi iyileştirmek için tarafların ilk bakışta görünmeyen duygularına ve bağlanma ihtiyaçlarına odaklanır. Bu duyguların ve karşılanmayan ihtiyaçların ifade edilip duyulmasını hedefler.

Iceeft onaylı terapist ne demek? Iceeft onayı ne işe yarıyor?

ICEEFT, duygu odaklı çift terapisinin yaratıcı Dr. Susan Johnson tarafından kurulmuştur. Bu modelin eğitimlerinin doğru ve kaliteli biçimde öğretilmesini amaçlayan kurumdur. Bu kurum tarafından oluşturulan içerik ve kalite standartları sayesinde eğitimlerin dünyanın her yerinde aynı kalite düzeyinde ve doğru bir biçimde verilir. Bu merkez tarafından onaylanmayan eğitimler, dünyanın başka yerlerinde kabul görmezler.

Duygu Odaklı Çift Terapisi'nin çift terapisinde etkili bir
yöntem olduğuna dair geçerli bilimsel bir çalışma var mı?

APA gibi birimler tarafından belirlenen “altın standart” açısından duygu odaklı çift terapisi bu standart tarafından belirlenen en yüksek seviyeyi teşkil eder. Son 30 yılda, duygu odaklı çift terapisi araştırma programı ideal psikoterapi araştırması modellerinde belirlenen tüm faktörleri sistematik olarak içermektedir.

2000 yılından önce yapılmış dört en titiz araştırmanın meta analizi (Johnson et al, 1999), bugüne kadar gerçekleşmiş tüm diğer çift müdahalesinden daha geniş etki büyüklüğü (1.3) göstermiştir. Çalışmalar sürekli olarak olumlu sonuçları göstermiş ve bazı çalışmalar önemli gelişmelerin terapiden sonra da devam ettiğini göstermiştir.

Duygu odaklı çift terapisi, yetişkin bağlanmasının ilişkideki problemleri anlamak ve azaltmak için temel olarak kullanan tek çift müdahale modelidir. Depresyon ve travma sonrası stres bozukluğu gibi eşlik eden hastalıklarla başa çıkan farklı tarzdaki danışan ve çiftler üzerinde duygu odaklı çift terapisinin etkinliği incelenmiştir ve sonuçlar sürekli olarak olumludur. İlişkilerin ana faktörlerine değinen sonuç ve süreç araştırmaları da olumlu sonuçlarla tamamlanmıştır. EFT araştırmaları genelde en önde gelen akademik dergilerde yayımlanır.

Tamamlanmış ve devam eden duygu odaklı çift terapisi araştırmaları sürekli olarak Duygusal Odaklı Terapi modelinin etkililiğini destekler.

Eğitim için bir ön hazırlığımızın olması gerekli mi?

Hayır, eğitime katılmak için ön hazırlık yapmanıza gerek yok. Dilerseniz eğitimden önce fikir sahibi olabilmek için Susan M. Johnson'ın "Duygu Odaklı Çift Terapisi Uygulamaları, Birliktelik Yaratmak" adlı kitabını okuyabilirsiniz.

Duygu Odaklı Çift Terapisi'ni tam olarak
uygulayabilmem için bu eğitim yeterli mi?

Bu modeli tam olarak uygulayabilmek için, eğitimin 1. ve 2. düzeyinin ve süpervizyonlarının tamamlanmış olması önerilse de, ilk düzeye dahi katılmak size çiftlerle çalışırken kullanabileceğiniz farklı bir bakış açısı ve teknikler sunar. Diğer eğitimler ve süpervizonlar bu modelde uzmanlaşmanıza yardımcı olur.

Daha önce hiç çiftlerle çalışmamış bir terapist bu eğitimle
çift görmeye başlayabilir mi?

Bu eğitim, size çiftlerle çalışabilmeniz için malzeme ve kaynak sağlar ancak sizi çift terapisi konusunda uzman yapmaz.

Birinci ve ikinci düzey eğitimlerinin ne farkları var?

Farkları eğitimlerimiz bölümünden detaylı okuyabilirsiniz.

Birinci düzey eğitimi tamamlamadan ikinci düzey
eğitimini alabilir miyim?

İkinci düzeyi alabilmek için, birinci düzey eğitiminin dünyanın herhangi bir yerinde ICEEFT onaylı bir eğitmen tarafından verilmiş olması gerekmektedir.

Birinci düzey tamamlandıktan sonra ne kadar süre içinde
ikinci düzey tamamlanmalı?

Böyle bir zaman kısıtlaması bulunmamaktadır.

İkinci Düzey eğitime hemen katılamazsam daha sonra
birinci düzey eğitimi tekrarlamam gerekir mi?

Birinci düzeye katılıp, komünitenin bir parçası olduktan sonra, eğitimler arasına uzun zaman girdiğini ve eğitimi tekrarlamak istediğinizi düşünürseniz, eğitimde bize yardımcı olmak kaydıyla, ilk düzey eğitimine yeniden ücretsiz olarak katılabilirsiniz.

Süpervizyon süreci nedir?

Süpervizyonlar size vakalarınızda yaşadığınız zorluklarla baş etmede yardımcı olur. Grup süpervizyonu ya da bireysel süpervizyon alabilirsiniz. Komünitemiz ayda bir gerçekleşen grup süpervzyonları ve vaka tartışmaları yapmaktadır. Bütün bunlar sizing bu modeli daha iyi uygulayabilmeniz için sunulur.

Süpervizyon almak zorunlu mu?

ICEEFT onaylı duygu odaklı çift terapisti olmak için 8 saat süpervizyon almış olmanız gerekmektedir. Bunun dışında süpervizyonların bir zorunluluğu yoktur.

Eğitimlerin sonunda sertifika alabilir miyim?

Hem ilk hem de ikinci düzey eğitimlerin sonunda sertifika verilmektedir.

Bu sertifikanın geçerliliği nedir?

Bu sertifika, sizin ICEEFT onaylı duygu odaklı çift terapisi eğitimini aldığınızın kanıtıdır. Dünyanın her yerinde kabul görmektedir.

Duygu Odaklı Çift Terapisi çiftlerle çalışırken
ortalama kaç seans sürüyor?

Sürecin uzunluğu sizin uzmanlık düzeyinize göre değişmektedir.